Information for libraries

  • na webu

Visual

Nacházíte se zde: Úvod Archiv 2025/1 Tipy KKL Tipy z Knihovny knihovnické literatury 2025/1

Tipy z Knihovny knihovnické literatury 2025/1

file_pdf.png

BIblioterapie.jpg

Biblioterapie v pedagogické a knihovnické praxi / Petra Bubeníčková. Plzeň: Fraus, [2024]. 127 stran: barevné ilustrace. ISBN 978-80-7489-888-4.

Tato monografie představuje obor biblioterapie nejen teoreticky a historicky, ale poskytuje také konkrétní náměty na praktické využití textů s biblioterapeutickým potenciálem. Může být dobrým zdrojem informací jak pro pedagogické pracovníky a knihovníky, tak pro studenty souvisejících oborů nebo rodiče, kteří chtějí pomoci svým dětem se zvládáním nejrůznějších obtíží. Díky přehledným ukázkám práce s textem, členěným podle témat (strach a úzkost, přátelství, narušené vztahy, smrt a zármutek…), mohou být principy biblioterapeutické práce zařazeny do výuky na školách nebo do čtenářských programů poskytovaných knihovnami.

Kniha má signaturu Sf 42.751.

https://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000097305&local_base=KKL

Careers.jpg

Careers in library and information services: first-hand accounts from working professionals / edited by Priscilla K. Shontz. New York; London; Oxford; New Delhi; Sydney: Bloomsbury Libraries Unlimited, 2025. xvi, 392 stran. ISBN 979-8-216-18757-8.

Kniha se zabývá možnostmi pracovního uplatnění v knihovních a informačních službách, a to na základě popisu konkrétních pracovních náplní a činností v knihovnách různých typů. Je napsána lehkým konverzačním tónem, jsou v ní shromážděny informace tzv. z první ruky, od pracovníků, kteří získali magisterský titul v oboru knihovnictví. Každá ze čtyř kapitol nabízí čtenářům popis konkrétní pracovní pozice. Kapitoly jsou rozděleny do následujících částí: úvod na téma „Proč to děláme?“, následují popisy agend na jednotlivých pozicích, a to v knihovnách veřejných, školních, univerzitních, odborných, ale i práce mimo knihovny (řízení komunitního a uživatelského výzkumu, řízení konsorcia, kybernetická bezpečnost, koordinace dalšího lékařského vzdělávání, nezávislý redaktor, nezávislý informační profesionál a další). Zařazeny jsou i knihovnické činnosti týkající se zdravotně postižených, zaměstnání v nemocničních a vězeňských knihovnách ad. Každý autor kapitoly popisuje své typické pracovní činnosti, sdílí, co se mu na nich líbí, a nabízí rady těm, kteří chtějí práci jako je ta jeho. Kniha pomáhá čtenářům pochopit, jaké možnosti jsou dostupné pro absolventy s magisterským titulem v oboru knihovnictví a informační vědy.

Signatura této knihy je Kr 42.764.

https://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000097232&local_base=KKL

Academic.jpg

Academic librarianship in Canada: post-covid perspectives in a neoliberal era / edited by Jessica E. Shiers, Harriet M. Sonne de Torrens, Joanna Szurmakand and Meaghan Valant. Sacramento, CA: Library Juice Press, 2024. 197 stran: grafy.
ISBN 978-1-63400-169-4.

Soubor sedmi kritických esejů se zaměřuje na měnící se dynamiku akademického knihovnictví, a to optikou kanadských profesionálů. Tématem přispěvatelů je přeměna akademických knihoven z míst kolegiální vědecké činnosti na hierarchicky řízené organizace vedené neoliberálními hodnotami a prioritami, které jsou akademické sféře cizí. Příspěvky reflektují různé aspekty tohoto obratu (omezování výdajů na veřejné statky a přechod k výhradně tržnímu řešení). Jednotícím motivem svazku je základní úloha profesionálního akademického knihovnictví v současném světě. Autoři příspěvků této publikace jsou z kanadských univerzit (Ontario College of Art & Design University, MacEwen University, University of Ottawa, University of Toronto, Winnipeg University a York University).

Signatura knihy je Kfe 42.461.

https://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000097353&local_base=KKL

Tahle-kniha.jpg

Tahle kniha ti změní život: rozhovory o nečekané síle čtení / Aleš Palán. Brno: Host, 2024. 324 stran: portréty. ISBN 978-80-275-2183-8.

Brněnské nakladatelství Host přichází s knihou rozhovorů přinášejících příběhy lidí, kterým se poštěstilo přečíst ve správný čas tu správnou knihu a jejich život se zcela proměnil. Najednou mohli nalézt cestu ze slepé uličky, vyrovnat se s nepřízní okolí nebo i sami se sebou. O svém životě zde mluví tatínek nemocného syna, farářka, majitel undergroundového vydavatelství, prodavačka v supermarketu, zdravotní sestra, bývalá sexuální pracovnice, autor detektivek. Stává se to možná zřídka, ale kniha má stále moc měnit lidské osudy. Jen je třeba jí věřit… a otevřít ji.

Signatura této knihy je Sf 42.752.

https://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000097332&local_base=KKL

Revolutionize.jpg

Revolutionize youth book clubs: strategies for meaningful and fun reading experiences / Stacy Brown. New York; London; Oxford; New Delhi; Sydney: Bloomsbury Libraries Unlimited, 2025. 166 stran: ilustrace. ISBN 979-8-216-18266-5.

Jak přimět děti, aby četly? Výhody čtení jsou mnohé, zejména pro mladé lidi – čtení zlepšuje slovní zásobu, pomáhá stát se empatičtějšími, rozšiřuje možnosti dalšího vzdělávání a pracovních příležitostí. V digitální době mohou být knižní kluby způsobem pro povzbuzení mládeže, aby upřednostňovala čtení. Autorka této knihy se knižním klubům věnuje již více než dvacet let. Popisuje, jak budovat knižní kluby v knihovně, jak do nich zapojovat čtenáře prostřednictvím praktických činností či diskuzí, a to navzdory časovým i finančním omezením, jak propagovat knižní kluby a zajistit stabilitu jejich členů.

Signatura této knihy je Sf 42.767.

https://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000097238&local_base=KKL

Česká.jpg

Česká knižní kultura na cestě od rukopisu ke knihtisku/ Bořek Neškudla. Praha: Academia, 2025. 216 stran: barevné faksimile.
ISBN 978-80-200-3558-5.

Tato monografie, sestavená z kratších studií, nastiňuje obraz knižní kultury, knižní tvorby a čtenářské obce v českých zemích na přelomu 15. a 16. století. Zabývá se předpoklady vzniku a přijetí knihtisku v českých zemích a zkoumá některé jevy a vlivy, které působily v době přechodu od rukopisné k tištěné knize. Srovnáním se zahraničním vývojem zároveň zasazuje období raného českého knihtisku do mezinárodního kontextu. Vzhledem k probíhající diskusi o povaze českého humanismu a o tzv. národním humanismu se vyslovuje také k ideovým, kulturním i společenským konotacím tehdejší knižní kultury. Autor knihy je knihovníkem Strahovské knihovny v Praze a současně historikem, věnujícím se oboru humanities computing, dějinám školství a vzdělanosti a starověkým dějinám.

Signatura knihy je X 42.782.

https://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000097447&local_base=KKL

Knihy.jpg

Knihy čtenářů a kniha návštěv klementinské knihovny/ Alena Richterová. Praha: Národní knihovna ČR, 2024. 55 stran: ilustrace (převážně barevné), portréty, faksimile. ISBN 978-80-7050-819-0.

Publikace sleduje vývoj knihovních služeb naší největší knihovny od jejího zpřístupnění veřejnosti v roce 1777. Podstatné jsou především dva ukazatele: počet čtenářů spolu s počtem výpůjček a také hodnocení zapsaná návštěvníky, kteří si přišli prohlédnout architekturu knihovny a ukázky knižních pokladů a vzácností. K obojímu poskytuje dostatek informací několik rukopisných svazků z fondů Národní knihovny ČR, na jejichž základě tato knížka vznikla. Jde o protokoly prezenčních a později také absenčních výpůjček, které dokládají rychlý nárůst počtu čtenářů i výpůjček, organizování služeb a jejich personální obsazení. O značném zájmu návštěvníků o prohlídku Klementina svědčí další rukopis – návštěvní kniha, do které se návštěvníci zapisovali v průběhu 176 let až do roku 1958 a jež obsahuje více jak dvanáct tisíc podpisů. Kniha je druhým svazkem ediční řady Z klementinských pokladů. Autorka působila dlouhá léta v Národní knihovně ČR v oddělení rukopisů a starých tisků, specializovala se na katalogizaci novověkých rukopisů a výzkum dějin knižní kultury.

Signatura knihy je Tab 42.774.

https://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000097427&local_base=KKL

Co-dokaze.jpg

Co dokáže kultura? / David Kašpar. Praha: Meziměsto, 2024. 123 stran: barevné ilustrace, mapy, portréty. ISBN 978-80-909320-0-5.

Kultura není jen film, divadlo a výtvarné umění, ale i sousedské slavnosti, komunitní aktivity a oživení veřejného prostoru. Je součástí našich každodenních životů, prohlubuje náš vztah k místu, které máme rádi, buduje naši identitu. Motivuje nás k zájmu o veřejné dění, pomáhá rozvoji měst a obcí. Reprezentuje nás navenek, je podstatou naší lokální národní značky. Nedostává se jí však patřičné pozornosti. Tato populárně naučná publikace je výsledkem dlouholetého výzkumu. Nabízí české i zahraniční příklady dobré i špatné praxe, stejně jako vhled do kulturního plánování. Přináší přehled praktických nástrojů, jak prostřednictvím kultury „rozhýbat“ svoji čtvrť nebo město. Poslouží tak nejen kulturním organizátorům, zaměstnancům kulturních institucí, členům neziskových organizací, zástupcům místní samosprávy nebo organizátorům nejrůznějších sousedských slavností, ale každému, kdo se zajímá o své okolí. Kultura totiž zlepšuje kvalitu života.

Signatura knihy je Zb 42.746.

https://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000097190&local_base=KKL

Reading.jpg

Reading workplace: dynamics a post-pandemic professional ethos in public libraries / edited by Vanessa Irvin and Bharat Mehra. Leeds: Emerald Publishing, 2024. xxx, 194 stran.
ISBN 978-1-83797-071-1.

V průběhu covidové pandemie knihovníci kreativně upravili, adaptovali poskytování knihovních a informačních služeb. Využívali online a virtuální způsoby tak, aby uspokojili uživatelské požadavky a potřeby. Po uvolnění proticovidových opatření se museli zaměstnanci knihoven vrátit k obvyklému poskytování služeb, ale tentokrát již s online a virtuálními možnostmi, na které si uživatelé už zvykli. Tato kniha se snaží oslovit knihovníky a informační pracovníky veřejných knihoven po celém světě, kteří investují do svého profesního rozvoje, ale také čtenáře/uživatele, kteří chtějí porozumět zkušenostem a postupům ve veřejných knihovnách.

Signatura této knihy je Kfe 42.688.

https://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000097181&local_base=KKL

Library.jpg

Library website design and development: trends and best practices / Brighid M. Gonzales. Lanham; Boulder; New York; London: Rowman & Littlefield, [2025]. ix, 159 stran. ISBN 978-1-5381-9235-1.

Příručka je napsána speciálně pro odborníky, kteří navrhují či upravují webové stránky knihoven, ať už veřejných, školních, vysokoškolských či odborných. Webové stránky jsou vytvářeny jako služba uživatelům, kteří jejich prostřednictvím mohou získat potřebné informace. Webmaster se při vytváření webových stránek knihovny potýká se specifickými potřebami a zájmy knihoven a také se snaží, aby webové stránky byly vzhledově moderní a přehledné. Kniha poskytuje základní znalosti o standardech a osvědčených postupech, které platí pro všechny webové stránky. Je zde popsáno vytváření uživatelsky přívětivého webu. Tento proces začíná posouzením potřeb a organizace obsahu, pokračuje navigací na webu a končí analýzou webu a procedurami průběžné údržby a hodnocení. Každá kapitola v knize se soustřeďuje na základní znalosti potřebné pro jeden aspekt návrhu webových stránek a je doplněna seznamem dalších zdrojů, které dané téma prohlubují.

Signatura knihy je Abdg 42.785.

https://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000097337&local_base=KKL

 

Zpracovala: Zuzana Vavrošová

VAVROŠOVÁ, Zuzana. Tipy z Knihovny knihovnické literatury. Knihovna: knihovna knihovnická revue. 2025, roč. 36, č. 1, s. 95-99. ISSN 1801-3252.

27.06.2025




Vyhledávání
Archivy, knihovny, muzea v digitálním světě 2025

Termín: 26. - 27. 11. 2025

Místo: konferenční sál Národního archivu v Praze, Archivní 4, Praha 4

Příspěvky zasílejte na: vit.richter@nkp.cz do 30. 9. 2025.

více informací o konferenci

V Klementinu bylo naměřeno

Termín: 21. 5. - 29. 9. 2025

Místo: Studentské nádvoří,

Národní knihovna ČR

více informací o výstavě

zdroj obrázku: Pixabay.com

Kosmas 900 - proměny textu

Termín: 9. 6. - 24. 10. 2025

Místo: přízemí, výstavní chodba,

Národní knihovna ČR, Mariánské náměstí 190/5, Praha 1

více informací o výstavě

Kosmas.png

IFLA knihovny a AI - úvod do tématu

IFLA AI Entry Point to Libraries and AI cs_2406_Stránka_01.jpg

Lublaňský manifest o čtení

Lublaňský manifest o čtení, český překlad

plný text

 

 

Časopis Knihovna: knihovnická revue je zařazen do prestižní databáze vědeckých časopisů The European Reference Index for the Humanities and the Social Sciences (ERIH PLUS)