Information for libraries

  • na webu

Visual

Nacházíte se zde: Úvod Archiv Mimořádné číslo 2015 Informace a konference České e-knihy na Inforu 2015

České e-knihy na Inforu 2015

Resumé: PhDr. Zuzana Hájková a Ing. Jiří Pavlík na konferenci Inforum 2015 představili nabídku 6 000 e-knih v češtině pro knihovny na 9ti platformách, roční zkušenosti s výpůjčkami eReading.cz v Jihočeské vědecké knihovně v Českých Budějovicích. Knihovna v letošním roce slavi 130 let od založení a v minulém roce získala titul Knihovna roku za zavedení služby výpůjček e-knih.


Summary: At Inforum 2015 conferebce Zuzana Hajkova and Jiri Pavlik presented 6000 Czech e-books titles on 9 platforms available for libraries and one year experiences with eReading.cz e-lending in The Research Library Of South Bohemia in Ceske Budejovice. The Library is celebrating 130 years of service and last year was awarded by title Library of the year for e-book lending service introduction.

 

Nejrychleji roste nabídka na platformě eReading.cz. Jako výpůjčky eReading.cz jsou v knihovnách k dispozici první tituly z nakladatelství Kniha Zlín a především kompletní nabídka titulů z nakladatelské skupiny Albatros Media. Nabídka od nakladatelů jako Paseka, Host, Panteon se postupně rozšiřuje. O výpůjčky eReading.cz mají čtenáři zájem -

v Jihočeské vědecké knihovně v Českých Budějovicích bylo za rok vypůjčeno 2676 e-knih 635 čtenáři. Nejmladšímu čtenáři bylo 5 let, nejstaršímu 95 let. 62 % čtenářů e-knih jsou ženy, vetšina čtenářů, 40 %, patří do věkové skupiny 31-50 let. Nejžádanější titul byl za rok vypůjčen 147krát. Výpůjčky eReading.cz nabízí či připravuje čtenářům nabídnout 56 knihoven v České republice i na Slovensku.

 

Výpůjčky e-knih na platformě Flexibooks využívají 2 univezitní knihovny. Předností Flexibooks je kvalitní nabídka oborných titulů. Výpůjčky čtenářům zatím vyřizuje výpůjční pult knihovny, výpůjčky nejsou samoobslužné jako v případě výpůjček eReading.cz.

Sady odborných titulů především z oblasti práva nabízí knihovnám Levná Knihovna. Výpůjčky Levné knihovny využívají 4 knihovny.

Přes 80 titulů nakladataleství Masarykovy univerzity v Brně a 265 titulů nakladatelství Karolinum je v katalogu EBSCO eBooks. Stejná sada titulů nakladatelství Karolinum je v katalogu také Proquest ebrary, EBL
a připravované E-book Central. U EBSCO a Proquest lze podobně jako u Flexibooks a eReading.cz e-knihy nebo výpůjčky nakupovat podle zájmu čtenářů. Knihovna neutrácí prostředky na tituly, o které čtenáři nemají zájem.

 

Zdarma pro čtení na místě v knihovně nabízí e-knihy platformy E-knihy do každé knihovny a Flexibooks. Čtení na místě zatím není u čtenářů populární služba. V budoucnu by ovšem díky projektu e-deposit Národní knihovny České republiky měl být v knihovnách s právy povinného výtisku pro čtení na místě kompletní fond e-knih vydávaných v ČR. E-knihy by čtenářům mohly být k dispozici pro čtení na místě ve webové čtečce jakými disponují například ebrary, Levná knihovna, Open Library nebo Amazon. S možností vypůjčení tabletu nebo čtečky v knihovnách by se pak čtení e-knih na místě nejpíše zařadilo mezi velmi oblíbené služby.

 

Řadu kvalitních titulů e-knih mají knihovny k dispozici jako Open Access. Průkopníkem ve vydávání Open Access titulů je Městská knihovna
v Praze. Přehled dostupných Open Access kolekcí knih je uveden na stránce https://sites.google.com/site/eknihyproknihovny/home .

 

K začátku letních dovolených a školních prázdnin byla založena facebooková skupina E-knihy v knihovnách - https://www.facebook.com/groups/1618031385143420/?ref=bookmarks . Ve skupině knihovny společně propagují výpůjčky e-knih i Open Access e-knihy. Autoři a nakladatelé e-knih jsou v současné době značně poškozováni pirátstvím. Nabídka výpůjček e-knih v knihovnách
a společná propagace jsou silným nástrojem v práci na ukončení poškozování autorů a nakladatelů, rozvoji čtenářství i knižního trhu.

 

Texty příspěvků i prezentace Zuzany Hájkové a Jiřího Pavlíka jsou vystavené ve sborníku konference Inforum 2015 - http://www.inforum.cz/sbornik/2015/14 , http://www.inforum.cz/sbornik/2015/15 .

02.09.2015
Vyhledávání
Kniha ve 21. století

Místo: konference proběhne online
Termín: 16. února 2022
http://k21.fpf.slu.cz/

Kniha a závoj

110 let od úmrtí kněžny a světice Ludmily
13. 12. 2021 - 30. 1. 2022
Klementinum

plakat_ludmila2021.png

Sto let ruské pomocné akce

19. 11. 2021 – 22. 1. 2022
Klementinum

plakat_rpa100.png

ČTK nabízí knihovnám a jejím čtenářům zprávy o EU zdarma

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/ctk-nabizi-knihovnam-a-jejim-ctenarum-zpravy-o-eu-zdarma/2098379

Zprávy týkající se EU do knihoven od ČTK zdarma mají za cíl zvýšení povědomí o činnosti Evropské unie.

11. valná hromada SKIP spojená s odbornou konferencí Architektura knihoven

Místo: Ostrava
Termín: 7. – 8. 6. 2022