Information for libraries

  • na webu

Visual

Nacházíte se zde: Úvod Archiv 2020 / 2 Informace a konference Online projekt Karantéňan

Online projekt Karantéňan

Aneta Křižková / Památník Národního písemnictví

karantenan_logo.jpg

Karantéňan vznikl v době karantény a distanční školní výuky v lektorském oddělení Památníku národního písemnictví. S pomocí kreslené a animované postavičky, která se objevuje na sociálních sítích – superhrdiny Karantéňana – motivuje děti k vyprávění vlastních příběhů prostřednictvím média autorské knihy. V sérii krátkých videí provádí děti tvorbou dětských knížek, a to těch nejkrásnějších, nominovaných do soutěže o Nejkrásnější české knihy roku 2019.

K_na _nadvori_strahov.jpg

Děti se s postavou Karantéňana coby průvodcem knižním světem seznamují v úvodním videu https://www.youtube.com/watch?v=AdTD57vVKmM, které vzniklo ve spolupráci s ilustrátorem Milanem Starým a spisovatelkou Ester Starou. Autoři s pomocí Karantéňana provádějí děti všemi složkami tvorby příběhu, od textu až k výtvarnému doprovodu. Postava Karantéňana jako superhrdiny odkazuje také na „hrdiny dneška“ a inspiruje tak k vytvoření vlastního příběhu, kde hrdinství v atmosféře koronaviru překračuje hranice fikce.

karantenan.jpg

V minutových videích Karantéňan představuje osm knih z kategorie dětské literatury, nominovaných do soutěže o Nejkrásnější české knihy roku 2019. Každou z nich prezentuje v průběhu jednoho týdne na svých profilech na Facebooku a Instagramu, kde pomocí fotografií, úryvků či videí z ateliéru přibližuje práci těch, kteří se na výsledné podobě každé knihy podíleli.

K_ve_hvezde.jpg

Do projektu se může zapojit každý, kdo autorskou knihu podle rad Karantéňana vytvořil. Pod otevřenou výzvou „napiš příběh, udělej knihu“ mohou malí čtenáři a ilustrátoři posílat své výtvory do 31. 8. 2020 na adresu lektorského oddělení Památníku národního písemnictví. Karantéňan tři nejlepší z nich vybere, nechá je vytisknout, svázat a podělí se o ně na sociálních sítích.

karantenan_napis pribeh_udelej_knihu.jpg

Karantéňan funguje na platformách Facebook, Instagram a Youtube. Informace o tom, jak se zapojit do výzvy, jsou dostupné na webu Památníku národního písemnictví (www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz).

plakat_karantenan.jpg

02.03.2021
Vyhledávání
Kniha ve 21. století

Místo: konference proběhne online
Termín: 16. února 2022
http://k21.fpf.slu.cz/

Kniha a závoj

110 let od úmrtí kněžny a světice Ludmily
13. 12. 2021 - 30. 1. 2022
Klementinum

plakat_ludmila2021.png

Sto let ruské pomocné akce

19. 11. 2021 – 22. 1. 2022
Klementinum

plakat_rpa100.png

ČTK nabízí knihovnám a jejím čtenářům zprávy o EU zdarma

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/ctk-nabizi-knihovnam-a-jejim-ctenarum-zpravy-o-eu-zdarma/2098379

Zprávy týkající se EU do knihoven od ČTK zdarma mají za cíl zvýšení povědomí o činnosti Evropské unie.

11. valná hromada SKIP spojená s odbornou konferencí Architektura knihoven

Místo: Ostrava
Termín: 7. – 8. 6. 2022